Przemoc domowa

Przemoc domowa jest to zamierzone, wykorzystujące przewagę sił działanie przeciw drugiemu człowiekowi, naruszające prawa i dobra osobiste, powodujące cierpienie i szkody.

Kiedy istnieje prawdopodobieństwo, ze doświadczasz przemocy domowej?

Gdy twój maż/żona bądź partner/partnerka, albo jakikolwiek członek rodziny, lub osoba z którą byłaś/byłeś w przeszłości lub jesteś obecnie w bliskich relacjach, zachowuje się wobec ciebie w sposób agresywny, stosuje przemoc fizyczną, emocjonalną, psychologiczną, seksualną bądź finansową.

Przemoc domowa – co robić w nagłej sytuacji?

Jeśli Ty, albo Twoje dzieci znajdujecie się w niebezpieczeństwie – natychmiast dzwoń po policje pod numer 999.

  • Naucz swoje dzieci, co robić w wypadku nagłego zagrożenia. Powiedz im, by zadzwoniły na numer 999 i upewnij się, że będą potrafiły podać wasz adres. Pamiętaj, by powiedzieć dzieciom, by nigdy nie angażowały się bezpośrednio w przemoc (np. broniąc Ciebie), ani nie dzwoniły na policje na oczach sprawcy przemocy, ponieważ może to stanowić dla nich zagrożenie.
  • Pomyśl o jakimś bezpiecznym miejscu w obrębie waszego domu, w którym można by się schować, na wypadek wybuchu agresji sprawcy (np. pomieszczenie z zamkiem w drzwiach). Może to powstrzymać furie sprawcy, ale też dać ci kilka minut, w ciągu których będziesz mogła/mógł zadzwonić po policje. Pamiętaj także, by trzymać się z daleka od pomieszczeń, z których nie ma wyjścia, bądź w których znajdują się twarde powierzchnie, albo w których znajdują się przedmioty, które mogą być użyte jako broń (np. kuchnia i znajdujące się w niej noże).
  • Zrób listę osób, z którymi będziesz mogła/mógł się skontaktować – poprosić o pomoc.
  • Jeśli to możliwe postaraj się zapamiętać wszystkie ważne numery telefonów, dzięki temu nawet jeśli sprawca zniszczy Twoją komórkę, nadal będziesz w stanie wezwać pomoc z domowego telefonu bądź z budki telefonicznej.
  • Postaraj się zlokalizować najbliższe budki telefoniczne, i zawsze mieć przy sobie kilka monet, by moc wezwać pomoc w każdej chwili.
  • Porozmawiaj z sąsiadka bądź sąsiadem, której/któremu możesz zaufać. Opowiedz o swojej sytuacji i poproś, by zadzwonili po policje, gdy usłyszą hałas bądź kłótnię u Ciebie w domu.
  • Umów sie z rodzina i znajomymi, bądź sąsiadami na “słowo-klucz”, po wypowiedzeniu którego będą oni wiedzieli by wezwać policje. Może to być czyjeś imię, lub zdanie, które łatwo będzie zapamiętać.

Strony, gdzie znajdziesz więcej informacji:

Skorzystaj z bezpłatnej pomocy oferowanej w języku Polskim przez organizację Refuge, dzwoniąc pod numer: 07725245777 (od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 17:00) lub dzwoniąc na 24-godzinną infolinię dla ofiar przemocy domowej: 0808 2000 247

Informacje na temat przemocy domowej w Wielkiej Brytanii dostępne na polskiej stronie Women’s Aid.

Informacje na temat przemocy domowej w języku polskim dostępne są na stronie Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”:www.niebieskalinia.pl

Informacje w języku angielskim:

National Centre for Domestic Violence: http://www.ncdv.org.uk/ – strona, gdzie możesz uzyskać informację na temat kwestii prawnych dotyczących przemocy domowej.

Women’s Aid: http://www.womensaid.org.uk/ – strona, gdzie znajdziesz informację i adresy kontaktowe do schronisk, punktów konsultacyjnych a także podstawowe informację o tym, co robić i gdzie szukać pomocy w razie przemocy domowej.

24h National Domestic Violence Freephone Helpline: 0808 2000 247 nr telefonu pod którym przez 24 godziny na dobę możesz uzyskać informację i pomoc w razie przemocy domowej.

Chcesz pomóc PPA?

PPA jest organizacją charytatywną i utrzymuje się w głównej mierze z darowizn. Wszystkie osoby pracujące na rzecz PPA robią to charytatywnie. Możesz nasz wesprzeć wpłacając wolne datki na nasze konto bądź używając PayPala. Twoje wsparcie finansowe zagwarantuje, że będziemy mogli zrefundować koszty podróży naszym wolontariuszom. 

Dziękujemy!

HSBC
Account name: Polish Psychologists’ Association
Account number 62017946
Sort code 40-03-21