Warsztaty dla dzieci i młodzieży

Drodzy Rodzice i Nauczyciele!

Z ogromną przyjemnością oddajemy w Państwa ręce nowy Katalog Warsztatów dla Dzieci i Młodzieży na rok szkolny 2017/18, przygotowany przez zespół trenerski kierowany przez panią Kamilę Kocoń. Nasze dzieci będą wchodziły w dorosłe życie w zupełnie innych warunkach niż te, które pamiętamy. Żyjemy w środowisku międzykulturowym, w czasach ostrej rywalizacji na rynkach pracy. Chcemy, aby nasze dzieci miały równy start, ale czy na pewno potrafimy im pomóc? Warsztaty zostały dostosowane czasowo i tematycznie do potrzeb uczniów polskich szkół sobotnich i są poświęcone rozwijaniu umiejętności interpersonalnych, podnoszeniu kompetencji międzykulturowych i zrozumieniu zagadnień związanych z tzw. tożsamością emigranta. Serdecznie zapraszam! KamilaKamila Kocoń

Kamila Kocoń
Koordynatorka Projektu „Warsztaty dla dzieci i młodzieży”
Pedagog, nauczycielka, trenerka umiejętności miękkich
Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych (specjalizacje: Pedagogika opiekuńcza z terapią oraz Poradnictwo).
Ukończyła Szkołę Trenerów oraz szereg kursów dokształcających z zakresu pomocy psychologicznej, zarządzania projektem oraz pracy z dziećmi i młodzieżą. Jest autorką kilku publikacji naukowych z zakresu edukacji międzykulturowej.
Doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą zdobywała we Wrocławiu pracując m.in. w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1, Placówce Opiekuńczo- Interwencyjnej „Przystanek Dobrej Nadziei” oraz Centrum Integracji Społecznej.
Kamila jest członkiem PPA od lipca 2011 roku. W czerwcu 2014 roku została koordynatorem projektu „Warsztaty dla dzieci i młodzieży”.
Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół  psychologii społecznej i rozwojowej, edukacji międzykulturowej, edukacji pozaformalnej oraz dwujęzyczności. Prywatnie uwielbia podróżować.

JAK SKORZYSTAĆ Z NASZEJ OFERTY

KROK 1 Zapoznaj się z ofertą naszych warsztatów i wybierz te, które odpowiadają ci najbardziej.

KROK 2 Wyślij e-mail na adres: kamila.kocon@polishpsychologists.org – dostaniesz od nas formularz zgłoszeniowy i regulamin warsztatów.

KATALOG WARSZTATÓW DLA DZIECI I MŁODZIEŻY 

Jak zdobyć popularność w klasie? 

Warsztat I „Integracja zespołu klasowego” Czy zauważyłeś/zauważyłaś, że w każdej klasie tworzą się nieformalne grupy przyjaciół, które często ze sobą rywalizują? Do niektórych dostać się jest bardzo trudno, inne przyjmują wszystkich. Na warsztacie poznasz mechanizmy działania grupy, nauczysz się, jak stworzyć własną, a także dowiesz się, jak zdobyć popularność w klasie. 

Cele warsztatu

bliższe poznanie się członków grupy, integracja

ustalanie zasad i reguł potrzebnych do funkcjonowania w grupie

poznanie swojej roli w grupie – kim jestem dla grupy i kim jest grupa dla mnie

poznanie zasad skutecznej komunikacji oraz budowania dobrych relacji z ludźmi

Potęga skutecznej komunikacji 

Warsztat II „Komunikacja interpersonalna – sztuka porozumiewania się”. Czy jesteś osobą, która zgadza się na wszystko, a potem tego żałuje? A może nieustannie wpadasz w konflikty? Jak się zachować, kiedy ktoś nas obraża? Czy robienie z siebie klasowego „głupka” jest na pewno najlepszym rozwiązaniem? Dowiesz się tego na warsztacie. Nauczymy cię, jak rozmawiać z ludźmi, aby zyskać ich szacunek. 

Cele warsztatu

uczenie mówienia wprost o swoich uczuciach i wyrażanie swojego zdania (język „ja”)

komunikacja werbalna i niewerbalna

zasady uważnego słuchania

nauka formułowania i komunikowania informacji zwrotnych

Energia mentalna – tajna broń naszego umysłu 

Warsztat III „Nasze emocje i uczucia” . Czy naprawdę chłopaki nie płaczą, a dziewczyny nie okazują złości? Dlaczego otoczenie społeczne wymaga od nas kontrolowania emocji i co z tego wynika? Na warsztacie nauczysz się, jak rozpoznawać, wyrażać i akceptować uczucia swoje i innych, a także poznasz sposoby radzenia sobie z tzw. „trudnymi emocjami”. 

Cele warsztatu

nazywanie podstawowych uczuć i emocji

rozwinięcie umiejętności rozpoznawania i wyrażania własnych emocji

rozwinięcie umiejętności rozumienia i akceptowania uczuć innych osób

poznanie sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami

Pozytywna energia konfliktu 

Warsztat IV „Efektywne sposoby rozwiązywania konfliktu”. Czy wiesz, że złość jest energią? Niekontrolowana działa na naszą szkodę, ale jeśli nauczymy się nią posługiwać, pomoże nam osiągać nasze cele. Jak się nie „wypalać” w konflikcie i jak go przekuć w porozumienie? Jak agresywne zachowania zamienić w asertywne – tego i wielu innych rzeczy nauczysz się na naszym warsztacie. 

Cele warsztatu

rozpoznawanie sytuacji „przedkonfliktowej”

zdobycie wiedzy na temat efektywnych i nieefektywnych sposobów rozwiązywania konfliktów

postawa asertywna, uległa, agresywna

nauka wykorzystania podstawowych narzędzi komunikacyjnych do polepszania relacji z ludźmi, z poszanowaniem swojej i innych osób godności

Mnemotechniki 

Warsztat V „Techniki szybkiego uczenia się”. Nauka jest przyjemna, jeśli wszystko gładko wchodzi do głowy i wychodzi z niej tyko na nasze wyraźne żądanie. Ile gigabajtów ma nasza pamięć? Podobno jest nieograniczona, ale czy naprawdę potrafimy z niej korzystać? Na warsztacie nauczysz się jak zapakować wiedzę w pliki, foldery i aplikacje i przechowywać ją na twardym dysku swojej pamięci. 

Cele warsztatu

poznanie technik szybkiego uczenia się

poznanie technik poprawiających koncentrację uwagi

rozpoznanie własnego stylu uczenia się

Zjedz swój stres! 

Warsztat VI „Umiejętności radzenia sobie ze stresem” Pamiętasz postać Jacka Sparrowa z Piratów z Karaibów? Czy ktokolwiek lub cokolwiek potrafił wytrącić go z równowagi? A jednak nie sprawiał wrażenia słabeusza. Może chciałbyś/chciałabyś przestać obgryzać paznokcie, objadać się słodyczami, jąkać w towarzystwie i pokazywać wszystkim, jak bardzo jesteś zdenerwowany? Tak, to jest możliwe! Na naszym warsztacie nauczysz się rozpoznawać i kontrolować swój stres. 

Cele warsztatu

rozpoznawanie oznak stresu

rozwijanie umiejętności radzenia sobie ze stresem

poznanie i zastosowanie technik antystresowych

Złota minuta sukcesu 

Warsztat VII „Zarządzanie czasem”. Czy wiesz, że każda minuta poświęcona na planowanie zaoszczędza 10 minut czasu? Jeśli codziennie będziesz planować przez 10 minut, w ciągu miesiąca zyskasz 50 godzin wolnego czasu, a w skali roku będzie ich 600. To wystarczy, aby nauczyć się grać na gitarze, jeździć na deskorolce lub stworzyć świetnego bloga. Nie wierzysz? Zapytaj dowolnego milionera, a odpowie ci, że planowanie jest złotą zasadą sukcesu. Nauczymy cię tego! 

Cele warsztatu

poznanie strategii zarządzania czasem i technik planowania

poznanie technik zastosowania planu czasu i efektywnego korzystania z niego

ustalanie hierarchii wykonywanych zadań

analiza własnego sposobu wykonywania zadań

Co gryzie nastolatka… 

Warsztat VIII „Okres dojrzewania – co, kiedy i dlaczego się zmienia?”. Czy dorośli zapomnieli już, jak to jest być nastolatkiem? Ciągłe zakazy, wypominanie i narzekanie, podczas gdy twoje ciało się zmienia, hormony szaleją, emocje buzują i jedyne czego pragniesz, to żeby dali ci spokój i pozwolili żyć własnym życiem. Na warsztacie uzyskasz odpowiedzi na tak zwane „trudne pytania” związane z intensywnymi przemianami zachodzącymi w okresie dorastania, i nauczysz się, jak rozmawiać z rodzicami, aby uzyskać więcej swobody. 

Cele warsztatu

przekazanie i weryfikacja wiedzy uczestników z zakresu rozwoju psychoseksualnego (fakty i mity)

omówienie obaw i wątpliwości związanych z okresem dojrzewania

rozpoznanie stanów emocjonalnych, które towarzyszą dojrzewaniu

kształtowanie postawy szacunku wobec własnej i drugiej płci

wzmacnianie poczucia własnej wartości

Żaba, która zjadła stuletnie jajo 

Warsztat IX /1-2 „Warsztaty kompetencji międzykulturowych”. Podczas gdy Chińczycy zajadają się stuletnim jajem, Francuzi przegryzają żabie udka spleśniałym serem, a mieszkańcy Kambodży grillują tarantule; my, Polacy, popijamy skwaśniałe mleko i nie możemy się nadziwić kulinarnym obyczajom cudzoziemców. Kultura, to jednak nie tylko zawartość naszych talerzy, ale system wartości, sposób myślenia i to, w jaki sposób żyjemy. Warsztat pomoże ci zrozumieć, dlaczego ludzie wokół ciebie zachowują się inaczej i co z tego wynika. 

Cele warsztatu:

uświadomienie ważności problematyki międzykulturowości i wielokulturowości

poznanie definicji i najważniejszych koncepcji kultury

komunikacja z osobami odmiennymi kulturowo

zrozumienie różnic kulturowych i ich konsekwencji

świadomość różnic w zachowaniach wynikających z kultury

zapoznanie z pojęciem „szok kulturowy” i jego fazami

wyjaśnienie strategii akulturacji

poznanie mechanizmów uruchamianych w kontakcie międzykulturowym oraz strategii radzenia sobie z nimi (stereotypy, uprzedzenia, dyskryminacja)

Polak brytyjski –Brytyjczyk polski 

Warsztat X /3 „Warsztaty kompetencji międzykulturowych”. Jak się czujesz, kiedy odwiedzasz rodzinę w Polsce? Może czasem brakuje ci słów, a dziadkowie nie do końca rozumieją, co chcesz powiedzieć? Czy jesteś zakłopotany, gdy twoi rodzice robią błędy podczas rozmowy z nauczycielami? Czy w Polsce czujesz się bardziej Brytyjczykiem, a w Anglii Polakiem? Nie jesteś sam! To pułapki tożsamości, z którymi zmaga się większość emigrantów 1-go i 2-go pokolenia. Na warsztacie dowiesz się, czym jest tożsamość i jakie ma dla nas znaczenie. 

Cele warsztatu

zrozumienie zagadnienia tożsamości

tożsamość emigranta

„tożsamość w podróży” – konstruowanie tożsamości w warunkach kontaktów wielokulturowych

określanie własnej tożsamości

zapoznanie z terminem „uczenie się międzykulturowe” oraz jego fazami

pogłębienie wiedzy dotyczącej własnych uwarunkowań kulturowych oraz ich wpływu na zachowanie i postrzeganie świata

wyjaśnienie pojęcia „kompetencje międzykulturowe

Od gimnazjalisty do prezesa 

Warsztat XI „A Ty kim chcesz zostać w przyszłości? – czyli jak zaplanować swoja karierę zawodową”. Daleko ci jeszcze do dorosłego i samodzielnego życia… to prawda! Ale już teraz warto zastanowić się, co chciałbyś osiągnąć w przyszłości jak to zrobić. Karierę może zaczniesz za 5 czy 10 lat ALE już dzisiaj możesz stawiać pierwsze kroki, by osiągnąć sukces. A pierwszym krokiem jest odpowiedzenie sobie na pytanie: Kim chcę być? Jaki zawód wybrać spośród tysiąca różnych opcji a dalej, jak odnieść sukces? 

Cele warsztatu:

 Zapoznanie uczestników z podstawowymi terminami: kariera, sukces zawodowy, predyspozycje zawodowe.

 Przedstawienie uczestnikom kroków planowania kariery zawodowej

 Poznanie przez uczestników własnych mocnych stron

 Poznanie przez uczestników zależności między wartościami a karierą zawodową

Jak dobrze znasz siebie? 

Warsztat XII „Odkrywanie potencjału i jego mocy” Harry Potter był osieroconym chłopcem, nad którym znęcali się starsi koledzy. Nie był ani duży czy silny, ani wielce uzdolniony czy inteligentny. Jedna rzecz jednak sprawiła że stał się najbardziej popularnym uczniem w Hogwarcie: jego odwaga. A co jest twoją silą? Co sprawia że jesteś wyjątkowy? Na tych warsztatach poznasz samego siebie, odkryjesz swój potencjał i nauczysz się rozwijać swoje mocne strony. Dzięki temu rozwiniesz skrzydła i poczujesz się lepszy, szczęśliwszy i zmotywowany do ciągłego samorozwoju! 

Cele warsztatu:

 Podniesienie samooceny wynikające z pozytywnej percepcji siebie i zwiększenie wiary we własne możliwości

 Nabycie umiejętności dostrzegania mocnych stron u siebie i u innych

 Nabycie wiedzy dotyczącej tego, jak wykorzystywać swój potencjał w sytuacjach trudnych

Z  A  P  R  A  S  Z  A  M  Y  !!!