Szkolenia i warsztaty psychoedukacyjne

Dział Szkoleń Zewnętrznych PPA zaprasza na spotkanie

 

118233a4-0d6a-4bc4-b8af-4be67ee594ae

MIGRENA

CHOROBA PERFEKCJONISTEK

13 stycznia

19.00-21.00

POSK

4 piętro, Sala Multimedialna

WSTĘP WOLNY

REJESTRACJA TUTAJ

Czy migrena jest dziedziczna?
Czy boczek, czekolada i drożdże mogą wywołać atak migreny? Czy migrena jest chorobą psychosomatyczną?

 
Migrena dotyka 13% ludzi w wieku od 20 do 64 lat, dwie trzecie z nich to kobiety. Częstość migreny wzrasta do 40-letniego wieku, potem spada zarówno u mężczyzn jak i u kobiet  do 15.9% po 65 latach.
W krajach zamożnych 1 na 12 osób cierpi z powodu migreny, podczas gdy w biedniejszych obszarach świata, choroba ta występuje rzadziej. Być może ma to związek  z typowymi dla rozwiniętych krajów- stresem, szybkim tempem życia tempem życia i szumem informacyjnym.
Migrena częściej daje się zauważyć u tych osób, których charakteryzuje perfekcjonizm, nadwrażliwość i szybkie męczenie się.
 
Czy migrena jest chorobą psychosomatyczną? Kiedy matka często cierpi na migrenę, to najprawdopodobniej córka też będzie miała tę dolegliwość. Nie wiadomo jednak, czy decyduje o tym genetyka. Dziecko przejmuje pewne cechy rodziców (np. perfekcjonizm) na drodze identyfikacji. Nakazywanie dziecku powściągliwości, karanie za okazywaną złość, uczenie, iż okazywanie słabości i gwałtowne przejawianie emocji to coś nieodpowiedniego, z pewnością predysponują do migreny.
Perfekcjonistki są niezwykle surowe dla siebie i dla otoczenia. Przesadnie panują nad swoimi uczuciami, a utrata kontroli wywołuje u nich panikę. Ponieważ jednak podlegają wewnętrznemu przymusowi opanowania się, nie mogą zrobić nic innego, jak stłumić swoje uczucia. Jest to błędne koło.
Perfekcjonizm jest podszyty brakiem poczucia własnej wartości, a to wywołuje kompleks niższości, co prowadzi do nagromadzenia w sobie złości i zgorzknienia. Żeby czuć się bezpiecznie, kobieta z kompleksem niższości musi nieustannie kontrolować otoczenie, co oczywiście się jej nie udaje. Migrena, choć bolesna, może być ulgą; chwilowym zdjęciem złudnej odpowiedzialności za dobre samopoczucie innych.
 
Na spotkaniu dowiesz się, jak można radzić sobie z migreną, kiedy nie ma neurologicznych przyczyn migreny, a farmakoterapia nie skutkuje. Być może jesteś jedyna osoba, która potrafi zdjąć żelazną obręcz z twojej głowy. Znajdzie się też czas na refleksję – dlaczego tego nie robisz?
 

Warsztaty poprowadzi:

Agnieszka M. Zieleniec, absolwentka psychologii stosowanej na UJ w Krakowie oraz SCCP Surrey Colege of Clinical Hypnotherapy & Psychotherapy. Obecnie studiuje coaching psychodnamiczny w Tavistock & Portman NHS FT. Pracuje jako terapeutka oraz trenerka umiejętności miękkich. Jest członkiem zarządu PPA, gdzie również pełni funkcję Koordynatora Działu Szkoleń.

Warsztaty psychologiczne to moja ulubiona forma kontaktu z klientem. Energia grupy jest potężna i może sprawić, że w krótkim czasie dokonuje się przełom w naszym zachowaniu i postrzeganiu rzeczywistości. Na warsztatach stosuję techniki dramy, polegające na wcielaniu się w omawiane role. Wykorzystanie kinestetycznych preferencji do uczenia się jest dla mnie gwarancją sukcesu.