Dla dzieci i młodzieży

Emigracja dla naszych dzieci może oznaczać specyficzne wyzwania, ograniczenia i doswiadczenia. Czy jako rodzice zawsze potrafimy pomóc swoim pociechom odnalezc swoje miejsce z dala od ojczystego kraju i odpowiedziec na ich potrzeby?  Wszyscy wiemy, że to nie zawsze dziecinie proste zadanie i dlatego w PPA proponuje projekty skierowane specjalnie do młodszych pokoleń emigrantow w UK.

Dziecięcy świat to świat bezstroskiej zabawy, radości, działania,  poprzez które dziecko poznacje rzeczywistość, swobodnie zdobywa nowe doświadczenia i umiejętności oraz doskonali specyficzne sprawności fizyczne i psychiczne. Udowniono też, że w wielu sytuacjach lepszymi nauczycielami dziecka są jego rówieśnicy niż dorośli.

Kontakt z rówieśnikami, zapewnienie działania i ruchu, rozwój wyobraźni poprzez zabawy tematyczne czy twórczość plastyczną sprawiają, że zajecia w grupie są nie tylko rozwojowe, ale sprawiają ogromną frajdę zarówno dla dzieci jak ich rodziców.

Wiek szkolny z kolei to pierwszy krok w dorosły świat.  W tym czasie młody człowiek przechodzi szereg ważnych zmian w sferze poznawczej, emocjonalnej i społecznej, wzbogaca wiedzę o rzeczywistości, doskonali swe umiejętności i sprawności. Nowe zadania, role społeczne czy wymagania stawiane przez społeczeństwo czesto stanowia nie lada wyzwanie dla dojrzewającej psychiki. Nawiązywane są znaczace relacje interpersonalne. Związki koleżeńskie i przyjaźnie stają się coraz ważniejsze. Intensywnie rozwijają się procesy kształtowania się samooceny. Pojawia się swiadomość odczuwania nowych stanów emocjonalnych, często bardzo intensywnych i gwałtownych.

Młody człowiek pod presją tych zmian potrzebuje wskazowek jak poruszać sie na tym nowym terytorium. Jedną z najlepszych form zaspokajania potrzeb w wieku szkolnym jest praca grupowa i uczenie się w działaniu, a rolą opiekunów powinno być zapewnienie dziecku możliwie częstych kontaktów z rówieśnikami poza szkołą. PPA wychodzi na przeciw tym wymaganiom proponując profesjonalną ofertę warsztatową skierowaną dla młodzieży w wieku od 11 do 18 lat.